Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Co se právě děje v MAP

Podívejte se, na čem právě pracujeme.

Spolupráce škol v České Třebové

29.10.2018

Projekt se týká SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.

Spolupráce škol v České Třebové

VOŠ a SŠT ČT a ZŠ v České Třebové

Celý projekt se jmenuje "Rozvoj spolupráce v oblasti polytechniky", a ten je rozdělen na dvě části:

  • Prázdninové setkání s technikou a přírodními vědami.
  • Spolupráce VOŠ a SŠT Česká Třebová a základních škol v České Třebové.

Zde se zaměříme na část projektu s názvem Spolupráce VOŠ a SŠT Česká Třebová a základních škol v České Třebové, o co tedy vlastně jde?

Cílem tohoto projektu je podpořit rozvoj kompetencí pedagogických pracovníků v oblasti polytechnické výchovy a zároveň podpořit rozvoj motorických a praktických dovedností u dětí a žáků do 15 let. Dále se také projekt snaží vytvořit stabilní a fungující spolupráci mezi jednotlivými školami v regionu.

V rámci této aktivity proběhnou workshopy pro žáky a pedagogy ZŠ, zaměřené vždy na určitá témata a také budou realizovány volnočasové aktivity pro žáky ZŠ, probíhající na SŠ. Z důvodu koronavirových opatření nebyl kroužek od února 2021 realizován. Jako náhrada je pro žáky ZŠ uspořádán příměstský tábor a 2 víkendové maratony k tématu robotiky a elektrotechniky. 

V závěrečné fázi projektu bude připravena veřejná prezentace.

Zapojené školy:

  • Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová.
  • Základní školy v České Třebové.

Harmonogram:

  • 16.-20.8.2021 - příměstský tábor
  • podzim 2021 - víkendový maraton, 3 workshopy pro ZŠ, 1 sdílení zkušeností pro pedagogy ZŠ
Co projekt přinese:

Dětem a žákům:

  • Mimoškolní aktivity.
  • Zvýšení motivace pro studium technických a přírodovědných oborů.
  • Rozvoj manuálních a praktických dovedností.

Rodičům:

  • Zapojení do společného dialogu o možnostech dalšího studia a požadavcích trhu práce.

Pedagogickým pracovníkům:

  • Rozvoj kompetencí pedagogických pracovníků v oblasti přírodovědného a polytechnického vzdělávání.
  • Rozvoj kompetencí s různorodou skupinou dětí a žáků.
  • Možnost sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe.

Našemu území:

  • Propojování základních a středních škol.
  • Popularizaci technického vzdělávání v mimoškolní činnosti.
 

Aktuální informace

... pro zapojené školy

Odborná manažerka a kontaktní osoba:
Mgr. Adéla Bednářová 

bednarova@mas.orlicko.cz, 735 755 725.

 

Podívejte se, na co všechno se mohou děti ve školním roce 2020/2021 přihlásit!

Podívejte se, na co všechno se mohou děti ve školním roce 2019/2020 přihlásit!

 

Podívejte se na plakát akcí, které pro vás ve spolupráci s VDA pořádáme:

Proběhlé aktivity

úspěšně za námi

Listopad, prosinec 2021 - Rozvojový potenciál

V závěrečné fázi projektu proběhlo posouzení tzv. rozvojového potenciálu projektu. Cílem aktivity bylo během dvou distančních schůzek společně s řediteli zapojených středních škol a koordinátorů aktivity připravit návrh navazujícího projektu na platformě aktivit spolupráce, tak aby došlo k rozvoji podpoře kvalitního vzdělávání v rámci polytechnického zájmového vzdělávání. 

14. prosince 2021 - Závěrečné sdílení zkušeností

Cílem závěrečného sdílení zkušeností bylo zhodnotit celkovou realizaci implementačního projektu a diskutovat o možnostech spolupráce po skončení projektu MAP II. Zástupci střední školy vnímají průběh projektu jako velmi přínosný na mnoha úrovní, hlavně v možnosti užší komunikace mezi střední školou a základními školami v České Třebové.

Zástupci základních škol ocenili projektové dny pro žáky základních škol. Pro další spolupráci by uvítali spíše propagaci učebních oborů před maturitními obory.

Mezi základními školami a střední školou došlo k vzájemné dohodě na pokračujících návštěvách základních škol se zaměřením na učební obory, kdy by bylo možné technické činnosti realizovat v prostorách střední školy ve spolupráci s mistry a žáky středních škol.

09. 10. 2021 - Víkendový maraton s roboty

V sobotu 9. října 2021 se uskutečnila akce s názvem Víkendový maraton s roboty.
Účastníci měli možnost sestavit si svého robota - naučili se, jak robota ovládat příkazy pro motory, příkazy pro zvuk i obraz.
Zde se můžete podívat na fotogalerii z této akce:

21., 22. a 23.09.2021 - Workshopy pro ZŠ

V září 2021 proběhly na SŠ technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové workshopy pro žáky českotřebovských základních škol:

21.09.2021 pro žáky ZŠ Ústecká,

22.09.2021 pro ZŠ Habrmanova a

23.09.2021 pro ZŠ Nádražní.

Žáci základních škol si v průběhu dne vyzkoušeli mnoho aktivit, podívali se do nových prostor školy a seznámili se s možným pracovním uplatněním, které se týká železnice. 

16. - 20. 08. 2021 - Příměstský tábor (robotika a elektrotechnika)

Ve dnech 16. - 20. srpna 2021 se nám ve spolupráci s VOŠ a SŠT Česká Třebová podařilo uspořádat příměstský tábor, jehož hlavními tématy byly robotika a elektrotechnika.
V rámci robotiky si žáci mohli vytvořit vlastní návrhy konstrukce a řízení s využitím LEGO MENDSTORMS a Fischertechnik. A naučili se také řešit praktické úkoly.
V rámci elektrotechniky se naučili sestavovat zajímavé elektronické obvody, různá zapojení a elektronické hračky pomocí stavebnice Boffin 750.
Níže se můžete podívat do naší fotogalerie a na reportáž OIK TV z příměstského tábora se můžete podívat ZDE.

12. 06. 2021 - Víkendový maraton s roboty

Na sobotu 12. června 2021 byla posunuta realizace víkendového maratonu s roboty, který se měl původně uskutečnit na konci listopadu 2020.
Účastníci akce tak měli možnost si vytvořit svého vlastního robota, dozvěděli se mnoho informací z oblasti robotiky a řešili také praktické úkoly.
Zde můžete nahlédnout na fotografie z této akce:

04. 02. 2021 Sdílení zkušeností mezi pedagogy ZŠ a SŠ

V rámci projektu proběhlo 4. února 2021 on-line sdílení zkušeností (kulatý stůl) mezi pedagogy zapojených škol.
Tématem schůzky bylo zhodnocení další etapy realizace implementačního projektu a diskuze o formě spolupráce v době distanční výuky.
Dále proběhla diskuze o termínu realizace zbývajících workshopů - nejvhodnější termín k provedení bude červen 2021, ovšem bude záležet na aktuální situaci spojené s protiepidemickými opatřeními.
Další setkání zástupců SŠ a ZŠ proběhne na podzim 2021.

Prosinec 2020 - přerušení realizace volnočasového kroužku

Současná situace spojená s protiepidemiologickými opatřeními bohužel nedovoluje umožnit pokračování realizace volnočasového kroužku „Naprogramuj si svého robota“, který tak byl přerušen.
Jako náhrada za zrušené hodiny bude o letních prázdninách (konkrétně 16. - 20. srpna 2021) zrealizován příměstský tábor (informace o příměstském táboru níže).
Mezi plánované akce v rámci toho projektu také patří uspořádání 2 víkendových maratonů (první ještě ve školním roce 2020/21, druhý začátkem školního roku 2021/22).

Únor 2020 - Pokroky v kroužku Naprogramuj si svého robota

Kroužek s názvem Naprogramuj si svého robota úspěšně pokračuje a vy se můžete podívat, jaké pokroky děti v kroužku udělaly a na čem právě pracují.

07. 12. 2019 - Víkendový maraton s roboty

7. prosince proběhl na Vyšší odborné škole a Střední škole technické v České Třebové Víkendový maraton s roboty. Děti a žáci si tak měli možnost vytvořit vlastního robota a naučili se řešit praktické úkoly.

03. 12. 2019 - Workshopy pro ZŠ

3. prosince 2019 proběhly již tradičně workshopy na Vyšší odborné škole a Střední škole technické v České Třebové. Workshopy jsou pořádány pro žáky základních škol v České Třebové, kteří si tak mají možnost prohlédnout prostory této školy, seznámit se s vyučovanými obory a vyzkoušet si mnoho zajímavých činností a aktivit. 

26. 11. 2019 - Sdílení zkušeností

V rámci tohoto kulatého stolu na téma Sdílení zkušeností mezi pedagogy ZŠ a pedagogy SŠ zhodnotili přítomní další etapu realizace tohoto projektu. Pedagogové vnímají projekt jako velmi přínosný a schůzky na sdílení zkušeností budou probíhat 2x za školní rok, také se pedagogové domluvili na další spolupráci a průběhu následujících workshopů.

Listopad 2019 - Pokroky v kroužku Naprogramuj si svého robota

Kroužek s názvem Naprogramuj si svého robota úspěšně probíhá a vy se můžete podívat, jaké pokroky děti v kroužku za uplynulé 2 měsíce udělaly a na čem právě pracují.

30. 9. 2019 - zahájení kroužku Naprogramuj si svého robota

30. září 2019 byl zahájen na VOŠ a SŠT Česká Třebová volnočasový kroužek Naprogramuj si svého robota. Kroužek probíhá každé pondělí od 14:00 do 16:00 a je určen pro žáky 4. až 6. tříd. 

26. 04. 2019 - Workshopy pro ZŠ

26. dubna proběhly na VOŠ a SŠT Česká Třebová workshopy pro žáky českotřebovských základních škol. Tyto workshopy proběhly v rámci dvoudenní akce Budoucnost je na železnici. Žáci základních škol si v průběhu dne vyzkoušeli mnoho aktivit, podívali se do nových prostor školy a seznámili se s možným pracovním uplatněním, které se týká železnice. 

25. 03. 2019 - Kulatý stůl: Sdílení zkušeností mezi pedagogy ZŠ a pedagogy SŠ

25. března 2019 proběhl od 13:00 hodin na VOŠ a SŠT Česká Třebová kulatý stůl zaměřený na sdílení zkušeností mezi pedagogy ZŠ a SŠ z České Třebové. Účastníkům bylo představeno nově otevřené centrum IT a elektrotechniky, dále také navštívili dopravní sál a viděli ukázku výstupů z kroužku robotiky. Nechyběla samozřejmě diskuze a sdílení zkušeností mezi pedagogy.

5. 12. 2018 - Workshopy pro ZŠ

5. prosince proběhly workshopy pro základní školy v České Třebové. Tyto workshopy proběhly na Vyšší odborné škole a Střední škole technické v České Třebové. Žáci základních škol měli možnost poznat prostředí VOŠ a SŠT ČT, seznámili se s jednotlivými obory a vyzkoušeli si různé činnosti a úkoly, které se jednotlivých oborů na této škole týkaly. Co všechno si žáci mohli prohlédnout a vyzkoušet? Podívejte se do níže přiložené fotogalerie!

24. 10. 2018 - Informativní schůzka

24. října 2018 proběhla na VOŠ a SŠT Česká Třebová informativní schůzka k projektu Spolupráce VOŠ a SŠT Česká Třebová a základních škol v České Třebové.