Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Dlouhodobé aktivity v MAP

Podívejte se, na naše dlouhodobé události.

Tematické dílny

09.01.2024

Projekt se týká SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.
Projekt je realizován v rámci podaktivity 6 Tematické dílny.

Tematické dílny

Podpora rozvoje polytechnické výchovy

Realizací této implementační aktivity dojde k podpoře rozvoje polytechnické výchovy prostřednictvím aktivit z různých oblastí praktického života (např. řemesla, kreativní činnosti, EVVO, robotika aj.), které budou dostupné všem žákům, a které budou sloužit k rozvoji jejich potenciálu.

Zároveň budou tyto aktivity sloužit jako základ pro další profesní rozvoj žáků. Aktivity zahrnuté v implementační aktivitě zároveň přiblíží a prakticky seznámí žáky s různými činnostmi a ukáží jim, jak zapojit sebe sama do činností. Žáci též získají a rozvinou si pracovní dovednosti a návyky z daného oboru a upevnění si povědomí o činnostech a o práci v daném oboru.

Aktivity změřené na výše uvedené budou probíhat formou tematických dílen, workshopů a exkurzí pro žáky ZŠ.

Hlavním cílem aktivity je rozvoj potenciálu každého žáka, popularizace polytechnického vzdělávání, posílení kompetencí žáků ZŠ jako základ pro další profesní rozvoj a rozvoj kompetencí pracovníků ve vzdělávání. Cílem aktivity je též podpořit rozvoj znalostí o technickém, přírodovědném a environmentálním prostředí a pomoc vytvářet a fixovat správné pracovní postupy a návyky, rozvoj spolupráce, vzájemné komunikace a podpora touhy tvořit a zdárně dokončit práci.

Zdůvodnění potřebnosti projektu: 
Na základě výsledků analytické části Místního akčního plánu vzdělávání a výstupů z jednání odborné pracovní skupiny pro rovné příležitosti se polytechnické vzdělávání objevuje jako oblast, které je potřeba věnovat vyšší pozornost a dostatečně ji podporovat. Dle prioritních oblastí a jednotlivých cílů vydefinovaných v rámci Strategického rámce MAP je nutné podporovat správné pracovní návyky a zacházení s pracovním náčiním a nářadím a podpořit budování vztahu žáků k praktickým činnostem a dovednostem. Projekt by měl přispět k popularizaci těchto činností a umožnit žákům zkoušet a rozvíjet jejich manuální dovednosti, motivovat je k zapojení do mimoškolních přírodovědných a technických aktivit.

Co projekt přinese cílovým skupinám:

Dětem, žákům ZŠ:

  • Zvýšení zájmu dětí a žáků o mimoškolní aktivity.
  • Rozvoj manuálních a praktických dovedností a rozšíření znalostí.
  • Aktivní trávení volného času v podnětném prostřední.
  • Prostor pro seberealizaci.

Pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům:

  • Rozvoj kompetencí v oblasti polytechnického a přírodovědného vzdělání.
  • Získání a sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe.
  • Prohloubení spolupráce se středoškolskými pedagogy.

Aktuální informace

... pro zapojené školy

Co nás čeká

Workshop na Střední škole technické a dopravní v České Třebové
Kdy: 15. 1. 2025, 8:00 – 16:00 hod.
Kde: ZŠ Libchavy

Tematická dílna "Záhady hlavolamu s prvky kreativních činností"
Kdy: 16. 1. 2025, 14:00 – 18:00 hod.
Kde: ZŠ Sopotnice

Kontaktní osoba:

  • Bc. Šárka Šmídová, DiS., odborná manažerka MAP, projektová manažerka IROP - udržitelnost,
    smidova@mas.orlicko.cz, TEL. Č. 735 755 725

Zapojené školy

  • ZŠ a MŠ Orlické Podhůří
  • ZŠ a MŠ Sopotnice
  • ZŠ Bratří Čapků Ústí nad Orlicí
  • ZŠ Nádražní Česká Třebová
  • ZŠ a MŠ Libchavy

Proběhlé aktivity

úspěšně za námi

Tematické dílny

Dne 12. 9. 2024 v ZŠ Nádražní v České Třebové proběhla Tematická dílna s názvem „Scrapbooking – zvířátko z papíru“.
Žáci si pomocí lisu zvaného Big shot a kovových šablon vyřezali z barevných papírů jednotlivé díly zvířátek, poskládali je a slepili. Svoje výrobky si následně odnesli domů.

Dne 19. 9. 2024 se žáci základní školy v Sopotnici naučili péct chleba v rámci  Tematické dílny s názvem „Cesta chleba aneb od klásku k pecnu“.
Všichni si to náramně užili a odnesli si domů krásný voňavý chléb.

Dne 20. 9. 2024 se na Základní škole v Orlickém Podhůří uskutečnila dílna na téma  Tematické dílny s názvem „Scrapbook – výroba notýsku či vzpomínkového alba“.
Žáci využili veškerou svoji fantazii a kreativitu a výrobky se jim moc povedly.

30. 9. 2024 vyrazili žáci ze ZŠ Sopotnice na exkurzi do Pravěké osady Křivolík v České Třebové, kde na ně čekala nejenom prohlídka areálu, ale také spousta aktivit, které si mohli na vlastní kůži vyzkoušet a poznat tak život v dávných dobách. Paní ředitelka nám zaslala z exkurze krásné video, na které se můžete podívat ZDE.

Dne 8. 10. 2024 proběhla pro žáky ze ZŠ Orlické Podhůří Tematická dílna s názvem „Animace“.
Žáci tvořili úžasná díla - na zadané téma nakreslili vlastní storyboard (kreslený příběh), podle kterého si vyrobili animační figurky. ZDE se můžete podívat na ukázky práce žáků.

Dne 8. 10. 2024 byli žáci ze ZŠ Sopotnice na exkurzi v depu ČD v České Třebové. Nejen, že si prohlédli celé depo, vyzkoušeli si spoustu činností souvisejících s provozem depa, ale také si mohli zkusit řídit opravdovou lokomotivu.
Poděkování paní ředitelky: "Žáci 7. – 9. ročníku  se vydali na zajímavou  exkurzi, která jim otevřela dveře do světa, kam se jen tak každý nedostane. Navštívili totiž železniční depo. Mohli se zblízka podívat na mohutné lokomotivy, prozkoumat vagony a nahlédnout do míst, kde se vlaky udržují v perfektním stavu. Zkušení zaměstnanci depa se jim s ochotou věnovali a zodpovídali všechny jejich zvídavé otázky. V kabině lokomotivy si mohli všichni představit, jak se cítí strojvedoucí při řízení vlaku. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem zaměstnancům Českých drah, kteří se na organizaci této exkurze podíleli. Jejich vstřícnost, trpělivost a ochotu předat dětem zajímavé informace si velice ceníme. Děti se seznámily s důležitou součástí naší infrastruktury a získaly nové poznatky o práci železničářů. Věříme, že tato zkušenost jim zůstane v paměti ještě dlouho."
Na video z exkurze se můžete podívat ZDE.

Dne 10. 10. 2024 proběhla pro žáky ze ZŠ Libchavy Tematická dílna s názvem „Výroba ze dřeva - ptačí budky a krmítka“.
Žáci se seznamovali s prací se dřevem a jak vyrobit ptačí budku a krmítko. Žáci pracovali s velkým nadšením a odnesli si mnoho nových zkušeností a dovedností.

Dne 10. 10. 2024 putovali žáci ze ZŠ v Sopotnici za poklady lesa. V rámci této tematické dílny si vyzkoušeli mnoho aktivit od myslivosti a orientace v lese přes ekosystém lesa a jeho ochranu až po práci s detektorem kovu a hledání pokladu. Všichni si to moc užili.

Dne 11. 10. 2024 vyrazili žáci ze ZŠ Orlické Podhůří na exkurzi do Pravěké osady Křivolík v České Třebové, kde na ně čekala nejenom prohlídka areálu, ale také spousta aktivit, které si mohli na vlastní kůži vyzkoušet a poznat tak život v dávných dobách.

Dne 17. 10. 2024 absolvovali žáci ze základní školy Libchavy workshop na Střední zemědělské škole v Lanškrouně. Žáci se dozvěděli mnoho informací o chovu zvířat a zároveň si vyzkoušeli, co takový chov zvířat obnáší v reálném životě.

Dne 17. 10. 2024 absolvovali žáci ze základní školy  Libchavy tematickou dílnu „Cesta chleba“.  Žáci pronikli do tajů pečení chleba. Naučili se, jak vybrat správnou mouku, jak připravit kvásek a vytvořit dokonalé těsto. Žáci upekli výtečné chleby, které si odnesli domů.

Dne 17. 10. 2024 se na základní škole Nádražní v České Třebové uskutečnila tematická dílna „Drátkované sluníčko“. Paní lektorka učila žáky, jak pracovat s různými druhy drátků a jak je vytvarovat do požadovaného tvaru. Žákům se výrobky moc povedly.

Dne 31. 10. 2024 se žáci ze základní školy Nádražní z České Třebové zúčastnili exkurze na SŠ zahradní a technické v Litomyšli, kde se seznámili s pěstováním rostlin, naučili se je množit a přesazovat. Také se dozvěděli mnoho zajímavostí o chovu cizokrajných zvířat. Všichni si to moc užili.

Dne  1. 11. 2024 absolvovali žáci ze základní školy Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí tematickou dílnu „Moštování a příprava nápojů“. Žáci si vyzkoušeli ruční a strojní zpracování ovoce na mošt. Vlastnoručně si vyrobili jablečný mošt, který si jako suvenýr odnesli v plechovce.

Dne  7. 11. 2024 absolvovali žáci ze základní školy Sopotnice tematickou dílnu „Pájeníčko, pájení“. Žáci se naučili bezpečně pracovat s pájecím nářadím, osvojili si základní dovednosti v pájení a na závěr si vlastnoručně vytvořili funkční svítidlo.

Dne 7. 11. 2024 se žáci základní školy ZŠ Bratří Čapků z Ústí nad Orlicí naučili péct chleba v rámci  Tematické dílny s názvem „Cesta chleba“.
Všichni si to náramně užili a odnesli si domů krásný voňavý chléb.

Dne 12. 11. 2024 proběhla pro žáky ze ZŠ Libchavy Tematická dílna s názvem „Výroba ručního papíru“.
Žákům bylo přiblíženo téma recyklace a nabídnuty možnosti, jak zrecyklovat papír, který je odpadem v každé domácnosti. Poté si žáci vyrobili výrobek z paper maché, kterou si po usušení vyzdobili dle vlastní fantazie.

Dne 26. 11. 2024 se žáci základní školy Orlické Podhůří zúčastnili  Tematické dílny s názvem „Robotika".
Všichni si to náramně užili.

Dne 28. 11. 2024 se žáci základní školy Nádražní z České Třebové zúčastnili  Tematické dílny s názvem „Závěsná dekorace na dveře". Všichni si to náramně užili.

Dne 10. 12. 2024 proběhla pro žáky ze ZŠ Libchavy Tematická dílna s názvem „Včelařství“.
Žáci se seznámili s různým využitím včelích produktů a ochutnali vlastnoručně vyrobenou medovou limonádu. Vyrobili si svíčky z včelího vosku, vánoční figurky z medového marcipánu, ekologické voskové ubrousky na svačinu a propolisovou tinkturu.

Tematická dílna "Floristika"
Kdy: 18. 12. 2024, 8:00 – 12:00 hod.
Kde: ZŠ Orlické Podhůří

Tematická dílna "Vánoční aranžmá"
Kdy: 19. 12. 2024, 8:00 – 12:00 hod.
Kde: ZŠ Nádražní Česká Třebová

Tematická dílna "Výroba ručního papíru"
Kdy: 19. 12. 2024, 14:00 – 18:00 hod.
Kde: ZŠ Sopotnice

Metodická setkání koordinátorů

1. Metodické setkání koordinátorů proběhlo 6. února 2024, 15:30 – 18:00 hodin.
Náplň setkání byla následující: Činnost koordinátora, Zpracování výkazů prací, Harmonogram aktivit, Informace ke společným setkáním koordinátorů, Diskuse.

2. Metodické setkání koordinátorů proběhlo 7. března 2024, 16:00 – 18:30 hodin.
Účastníci probírali možná témata jednotlivých dílen a konkrétní nastavení při jejich realizaci. Též vytipovávali střední školy a místní firmy, se kterými by mohla být navázána spolupráce.

3. Metodické setkání koordinátorů proběhlo 16. dubna 2024, 16:00 – 18:30 hodin.
Koordinátoři se věnovali náplním jednotlivých tematických dílen a exkurzí. Zabývali se též náplní workshopů, které jednotlivé oslovené střední školy nabízí.

4. Metodické setkání koordinátorů proběhlo 16. května 2024, 16:00 – 18:30 hodin.
Koordinátoři se zabývali dolaďováním detailů jednotlivých dílen, workshopů a exkurzí, aby vše bylo připraveno na jejich realizaci příští školní rok.

5. Metodické setkání koordinátorů proběhlo 13. června 2024, 16:00 – 18:30 hodin.
Koordinátoři se zabývali dolaďováním detailů jednotlivých dílen, workshopů a exkurzí, aby vše bylo připraveno na jejich realizaci příští školní rok.