Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Co se událo

Co se událo - jak se dařilo - co vzniklo

Od semínka po sklizeň

Projekt se týká SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.

Od semínka po sklizeň

zahrada DDM Kamarád

Celý projekt se jmenuje "Školní zahrady jako prostor k polytechnickému a přírodovědnému vzdělávání" a ten je rozdělen na dvě části:

  • Od semínka po sklizeň
  • Zahrady MŠ

Zde se zaměříme na projekt Od semínka po sklizeň, o co tedy vlastně jde?

Cílem projektu je podpořit využití zahrady u Klubu Rébusu v České Třebové, který je součástí DDM Kamarád Česká Třebová k rozvoji sociálních a praktických dovedností a schopností u dětí a žáků do 15 let.

V rámci projektu bude vybudována komunitní zahrada, která bude sloužit jako prostor k rozvoji tvořivosti, iniciativy a podnikavosti dětí v oblasti přírodovědného vzdělávání.

Do projektu se zapojí rodiče, děti, zástupci místní komunity a místní firmy.

V první fázi proběhne vybudování zahrady, na které naváže péče o zahradu a workshopy na zpracování plodin, které byly na zahradě vypěstovány. 2x za školní rok proběhnou setkání zaměřená na seznámení široké veřejnosti s projektem komunitní zahrady (odemykání a zamykání zahrady). 

Na jaře 2021, kdy nebylo možné realizovat prezenční workshopy, byly pro děti tvořeny online soutěže a praktické fotonávody na podporu manuálních dovedností. V létě 2021 proběhne vícedenní workshop, který bude koncipován ve formě příměstského tábora. 

V závěrečné fázi projektu bude připravena veřejná prezentace aktivity. 

Zapojené subjekty:
  • Dům dětí a mládeže Kamarád Česká Třebová
  • Široká veřejnost

Co projekt přinese:

DDM Kamarád
  • Novou zahradu
  • Nové možnosti aktivit s dětmi
Dětem:
  • Zajímavé zážitky při práci na zahradě
  • Užitečné zkušenosti při pěstování rostlin
  • Vypěstované plodiny
  • Exkurze a workshopy
Veřejnosti:
  • Zajímavé akce pořádané DDM kamarád
 

Aktuální informace

...pro zapojené aktéry

Odborná manažerka a kontaktní osoba:
Mgr. Adéla Bednářová 

bednarova@mas.orlicko.cz, 735 755 725.

 

Proběhlé aktivity

úspěšně za námi

20. 12. 2021 - sdílení zkušeností

Cílem této schůzky bylo závěrečné shrnutí implemetačního projektu Školní zahrady jako prostor k polytechnickému a přírodovědnému vzdělávání. Projekt byl zhodnocen ve všech rovinách (řízení projektu, spolupráce, realizace u zapojených subjektů, finální výstupy, reakce veřejnosti atd.). Všichni vnímají projekt jako velmi přínosný. 

23. listopadu 2021 - setkání s veřejností

Třetí závěrečné setkání s veřejností bylo shrnující a hodnotící. Neslo se v duchu Konečně jsem dobrým zahradníkem. Zúčastnění si připomněli, které aktivity byly na zahradě provedeny a zopakovali si, co se děje se zahradou a s jejími vypěstky v průběhu zimních měsíců.

16. listopadu 2021 - setkání s veřejností

Na druhém listopadovém setkání s veřejností pokračoval úklid zahrady a příprav zahrady na zimu.

12. listopadu 2021 - setkání s veřejností

První listopadové setkání s veřejností bylo věnováno společnému úklidu komunitní zahrady u klubu Rébus. Po práci čekala na děti zasloužená odměna ?.

29.09.2021 - workshop: Exkurze do zahradnictví

Ve středu, 29.09.2021, navštívily děti Zahradnictví Šťastný v Ústí nad Orlicí.

27. - 30 července 2021 - Vícedenní workshop ve formě příměstského tábora

Ve dnech 27. - 30. července 2021 probíhal v Klubu Rébus v DDM Kamarád Česká Třebová vícedenní letní workshop.

Děti se nejprve vzájemně poznaly při seznamovacích hrách v parku Javorka a pak už se věnovaly bohatému programu, který byl pro ně připraven: vyrobily si zápich do květináče, seznámily se s péčí o zahradu, dozvěděly se informace o pěstování sukulentů a jejich přesazování a zkusily si sestavit budku pro ptáčky. 

Absolvovaly rovněž exkurzi do Zahradnictví Štastný, vyráběly svíčky z mezistěn, povídaly si o roli včel v přírodě, zkusily si také nainstalovat hmyzí hotel a poznávaly přírodu. Součástí workshopu bylo přenocování v Klubu Rébus a s tím související příprava vlastní večeře a ráno pak i příprava vlastní snídaně.

Podívejte se do fotogalerie níže.

17. a 18. června 2021 - workshop Úprava zahrady

Ve dnech 17. a 18. června 2021 se na zahradě Klubu Rébus v České Třebové uskutečnil workshop s názvem Úprava zahrady, v rámci kterého se děti staraly o rostlinky, které si předtím samy zasadily. O tom, jak se jim dařilo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii níže.

Květen 2021 - online soutěž na téma Včely

Měsíc květen je ve znamení rozkvetlých stromů, keřů a všech rostlin. Aby došlo i k tvorbě plodů je velmi důležité, aby byl květ opylován. Nejvýznamnějším opylovačem je včela medonosná, Apis melllifera.
Tento pozoruhodný hmyz z řádu blanokřídlých, byl již dávno vyhlášen nejdůležitějším tvorem na planetě Zemi. Život včel je fascinující, v úlu žije pouze jedna královna a velké množství dělnic s trubci. Hlavní úlohou trubce je spářit se při snubním letu s královnou a dát život dalšímu pokolení. Dělnice jsou velmi pracovité, ne nadarmo se říká „pilný jako včelka“. Dělnice vykonávají všechny potřebné práce - vyhledávání a přinášení potravy, stavba plástů, krmení, úklid, konzervace pylu, zpracování medu z nektaru a medovnice. Starají se nejen o svou matku, ale i o trubce a larvy. Trubci, čili včelí samci, si nejsou schopni bez dělnic opatřit potravu a hynou. Před zimou jsou všichni trubci dělnicemi vyhoštěni z úlu ven a tam vystaveni napospas osudu. Jediná královna má za úlohu klást vajíčka, a tím zabezpečit obnovu včelstva.
Mezi produkty včel řadíme: med, propolis, mateří kašičku, včelí vosk a včelí jed. Tyto produkty jsou však druhotné ve srovnání s prací významného opylovače.

Duben 2021 - online soutěž na téma Vaření

A u tématu Vaření jsme zůstali i v další online soutěži - tentokrát si děti zkusily připravit VAFLE.
Sladkost, kterou si mohou připravit jako svačinku nebo snídani. Někteří mohou tento pokrm znát jako GOFRI. Tuto lahodnou sladkost si lze připravit v odlehčené fitness formě, nebo jako pořádnou kalorickou bombu. Na zdobení využijeme i bylinky a plody z naší komunitní zahrady-hlavně meduňku, jahody a maliny.
Co to tedy ty vafle jsou? Je to sladký moučník z kynutého i nekynutého těsta, který se peče mezi dvěma vařícími železy, která dají této pochoutce typické mřížkování. Původem jsou vafle z Belgie, kde jsou tradiční pochoutkou, kterou vám zhotoví téměř na každém kroku, ve všech možných kombinacích. Mohou být potřené marmeládou, krémem, Nutellou nebo ozdobeny šlehačkou s ovocem. Jsou podobné palačinkám, ale základní rozdíl tkví v přítomnosti másla a cukru, které přidáváme do těsta. Díky tomu získají vafle karamelovější chuť.

Zkuste si vafle upéct podle našeho fotonávodu na 4 - 6 porcí:
Ingredience: 300 g hladké mouky, 10 g kypřícího prášku do pečiva, špetka soli, 75 g třtinového cukru, 100 g BIO másla, 2 vejce a asi 1/2 litru mléka.
Postup: Všechny sypké ingredience smícháme, přidáme změklé máslo, vejce a mléko. Vše vyšleháme v hladké těsto (konzistence jako na lívance). Těsto necháme 2 hodiny odstát.
Potom ho naléváme na ploténku vaflovače a pečeme dozlatova. Upečené vafle mažeme marmeládou, krémem, Nutellou, nebo jen posypeme moučkovým cukrem nebo se pouze ozdobí šlehačkou s ovocem. 
Opět se těšíme, že se nám pochlubíte, jak se Vám recept podařil, a přejeme dobrou chuť.

Březen/duben 2021 - online soutěž na téma Lidové tradice

Další téma, ke kterému proběhla soutěž a byl vytvořen fotonávod, je téma Lidových tradic. 

Zkuste si podle našeho fotonávodu upéct máslové sušenky s lidovými motivy:
Ingredience:
250 g změklého másla, 190 g třtinového cukru, může být i krystalový cukr, 1 vejce, 4 lžíce javorového sirupu, 600 g hladké mouky, 1,5 lžičky soli.
Postup: Změklé máslo společně s cukrem vyšlehejte do pěny. Poté přidejte vejce, které by mělo mít pokojovou teplotu a dále javorový sirup. Hladkou mouku smíchejte se solí a poté pomalu vmíchejte do směsi, kterou jsme vytvořili z másla, vejce, cukru a sirupu. Těsto zabalíme do potravinářské folie a dáme na hodinu do lednice odpočinout.
Dáme si předehřát troubu na 150°C. Z vychlazeného těsta si půlku ukrojíme a druhou půlku dáme zpátky do lednice, aby nám těsto zbytečně neměklo. Těsto, které jsme si vyndali ven, si prohněteme v ruce, aby se nám s ním lépe pracovalo. Rozválíme si ho válečkem, a pokud se nám těsto lepí, lehce si ho posypeme moukou. Vyválíme si plát těsta o tloušťce cca 6 mm. Poté do tohoto plátu vykrájíme požadované tvary a dáme na plech, na kterém je položený pečící papír. Plech se syrovými vykrájenými sušenkami dáme péct do trouby na 10-12 min. Jakmile začnou okraje u sušenek hnědnout, sušenky jsou hotové.

K vykrajování můžete využít tvary nebo ornamenty, které jsou pro naše tradice typické. Člověk se od pradávna obrací k přírodě a mnoho tvarů a obrysů vychází právě z matky přírody. Hledáme v ní léky na naše neduhy, inspiraci, energií a klid. Krásné tvary, které se promítají i do lidových tradic, můžeme pozorovat na naší komunitní zahradě u klubu Rébus.

Tyto sušenky jsou velmi chutné a vláčné, můžete si je upéct jen tak pro radost nebo na oslavu narozenin. Krásného vzoru, který nese prvky folkloru, jsme docílili použitím embosovaného válečku.
Pochlubte se nám, jak se Vám recept podařil a přejeme dobrou chuť.

Únor/březen 2021 - online soutěž na téma Ptáci v zimě

Workshopy se nám jako obdobně jako většina aktivit v rámci projektu MAP přesunuly do online prostoru. Pro děti vytváříme soutěže a jednoduché pracovní postupy. Začali jsme tématem Péče o drobné ptactvo v zimních měsísích. 

Zkuste si podle našeho návodu vytvořit jednochá krmítka. 

Budeme k tomu potřebovat: směs pro ptáky, med
(můžeme použít i arašídové máslo), vlašské oříšky, ruličky od toaletního papíru, tavnou pistoli se silikonovou náplní, jutový nebo jiný provázek, prázdnou PET lahev, nůžky.
Jak vidíte tyto věci máme běžně doma. Protože všichni víme, jak je recyklace všech materiálů důležitá, používáme k výrobě ruličky od toaletního papíru a PET láhev.

Krmítko s vlašskými ořechy
Na toto krmítko budeme potřebovat buď ruličku od toaletního papíru nebo prázdnou PET láhev. Na poklad přilepíme pomocí tavné pistole na půl rozlousknuté vlašské oříšky. Až máme celý podklad zaplněný, necháme silikon z tavné pistole zaschnout a středem provlékneme jutový provázek. Pokud používáte PET láhev, udělejte do víčka díru, kterou provléknete provázek, na jehož konci uděláme uzel. Za druhý konec PET láhev přivážeme ke krmítku nebo na větev stromu.

Krmítko se zrníčky
Vezměte si ruličku od toaletního papíru a natřete ji vrstvou medu či trochou arašídového másla. Arašídové máslo by mělo být bez soli, ta totiž ptáčkům moc škodí. Pak ruličku obalte v misce se zrníčky. Nechte zaschnout a středem provlékněte jutový provázek. Obalenou ruličku, potom zavěste na strom.
 

16. 06. 2020 - workshop Keramika

16. června 2020 se v klubu Rébus v České Třebové konalo kreativní tvoření z keramiky. A dětem šlo náramně!

11. 06. 2020 - workshop Úprava zahrady

11. června 2020 se na zahradě Klubu Rébus v České Třebové uskutečnil workshop s názvem Úprava zahrady. Ve fotogalerii se můžete přesvědčit o tom, jaký byl původní stav, i o tom, jak zahrádka "prokoukla" po úpravě.

10. 6. 2020 - sdílení zkušeností

Cílem schůzky bylo zhodnocení dosavadní realizace projektu a upřesnění další realizace projektu od září 2020. Řešena byla realizace projektu po dobu distančního vzdělávání, nutná dokumentace k realizaci projektu a harmonogram realizace u jednotlivých zapojených subjektů.

12. 02. 2020 - workshop Vaření - Smažený sýr s americkými bramborami, zeleninová příloha

12. února 2020 se v Rébusu opět vařilo. Ke smaženému sýru děti připravily z vlastních vypěstovaných brambor jako přílohu americké brambory, k tomu se ještě podávala zeleninová příloha z vlastních vypěstovaných okurek a rajčátek.

21. 11. 2019 - workshop Vaření - bramboráky

21. listopadu se v Rébusu vařilo. Z vlastních vypěstovaných brambor děti vytvořily bramboráky.  

14. 10. 2019 - workshop Sklizeň úrody

14. října proběhl workshop, na kterém byla sklizena letošní úroda brambor a zahrada se začala pomalu připravovat na zimu?.  

26. 9. 2019 - setkání s veřejností

26. září proběhlo podzimní setkání s veřejností, tentokrát na téma Uzamykaní zahrady. Společně s dětmi ze Základní školy Česká Třebová, Nádražní ulice byly zasazeny maliníky a motýli keře. 

25. 9. 2019 - exkurze do zahradnictví

25. září proběhla exkurze do Zahradnictví Šťastný v Ústí nad Orlicí. Děti se seznámily s fungováním zahradnictví a vytvořily si vlastní podzimní květináče. 

01. a 02. 08. 2019 - workshopy Letní péče o zahradu

V srpnu proběhly workshopy, na kterých se děti staraly o rostlinky, které si zasadily. A jejich práce konečně přinesla ovoce... teda vlastně zeleninu ?.

26. 06. 2019 - PIKNIK - setkání pro veřejnost

26. června proběhlo na zahradě u Klubu Rébus v České Třebové setkání pro veřejnost, kde byly představeny celoroční úpravy této zahrady. Setkání proběhlo formou pikniku s grilováním a děti měly možnost ukázat, jak se na úpravě zahrady podílely.

13. 6. 2019 - sdílení zkušeností

První sdílení zkušeností pro subjekty zapojené do projektu Školní zahrady jako prostor k polytechnickému a přírodovědnému vzdělávání proběhlo 13. června 2019. Cílem tohoto setkání bylo zhodnotit dosavadní průběh projektu. Dále byla řešena dokumentace, která je nutná k doložení realizace projektu. Na závěr proběhlo sdílení zkušeností mezi zapojenými školami a zástupcem DDM. 

21. a 24. 5. 2019 - Workshop Úprava zahrady

Dne 21. a 24. května proběhly workshopy, kdy děti z klubu Rébus sázely na upravené záhony bylinky, brambory i rajčata. Na výsledky jejich práce se můžete podívat níže.

20. 3. 2019 - Workshop Sázení bylinek

20. března 2019 se uskutečnil workshop s názvem Sázení bylinek. Protože na zahradě je stále ještě docela zima, konalo se sázení bylinek do květináčků hezky v teple. Už se těšíme, co přinese další plánovaný workshop!

19. 2. 2019 - Workshop Keramika - výroba květináčů

19. února proběhl workshop zaměřený na výrobu keramických květináčů. Do vyrobených květináčů si děti na jaře budou moci zasadit rostlinky nebo zaset semínka. Podívejte, jak byli všichni šikovní!

13. 12. 2018 - Workshop Návštěva muzea

Dne 13. prosince 2018 proběhl další workshop, tentokrát však do muzea. Pro děti byl v muzeu připraven zajímavý program, v rámci kterého si vyzkoušely mnoho zajímavých činností!

8. a 9. 11. 2018 - Workshop Úprava zahrady

Dne 8. a 9. listopadu proběhl na zahradě u Klubu Rébus v České Třebové další workshop na úpravu zahrady. Tentokrát na zahradě děti prováděly podzimní práce a připravovaly zahradu na zimu. Jak se jim dařilo se můžete podívat ve fotogalerii níže.

11. a 12. 10. 2018 - Workshop Úprava zahrady

Dne 11. a 12. října 2018 proběhl v Klubu Rébus v České Třebové workshop s názvem Úprava zahrady, na kterém se podílely především děti. Jaký byl stav před úpravou a po úpravě se můžete podívat v naší fotogalerii.

Přidat nový komentář