Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Co se událo

Co se událo - jak se dařilo - co vzniklo

Rozvoj kompetencí výchovných poradců ZŠ

Projekt se týká SO ORP Žamberk a Králíky i SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.

Rozvoj kompetencí výchovných poradců ZŠ

neboli program COMDI

Co to znamená, to COMDI?
 
COMDI je název pracovní a počítačové diagnostiky, pomocí které budeme schopni otestovat stovky žáků základních škol. Výsledky tohoto testování budou žákům sloužit jako inspirace pro výběr dalšího studia.
Cílem projektu je rozvoj kompetencí výchovných poradců základních škol, zavedení a ověření nových metod. Projekt se zaměřuje na proškolení výchovných poradců pro práci s výstupy profesní diagnostiky nástrojem COMDI (více na http://www.comdi.cz/)

Samotné testování žáků bude provádět jiný pracovník (tester). Během projektu budou testování žáci 8. tříd a to po dobu 3 školních let.

Během projektu budou mít výchovní poradci zajištěného tutora, který jim bude poskytovat metodickou podporu.

V závěrečné fázi projektu proběhne posouzení potenicálu projektu pro další podporu rozvoje kvalitního vzdělávání v regionu na platformě aktivit spolupráce a k veřejné prezentaci projektu. 

 

Do programu COMDI se zapojily tyto školy:

  • Základní škola a mateřská škola Červená Voda

  • Základní škola Jablonné nad Orlicí

  • Základní škola Letohrad, U Dvora 745

  • Masarykova základní škola Klášterec nad Orlicí

  • Základní škola a mateřská škola Libchavy

  • Základní škola Ústí nad Orlicí, Komenského 11

  • Základní škola Dolní Dobrouč

Harmonogram:

  • Září 2020 – červen 2021 - 3. běh
  • Září 2021 – duben 2022 vyhodnocení, sdílení, zpracování výstupů.

 

Co projekt přinese?
Žákům a jejich rodičům:
  • Zjištění profesních předpokladů dětí a nápady na navazující studium.
Pedagogickým pracovníkům:
  • Zvýšení kompetencí výchovných poradců.
Našemu regionu:
  • Vytvoření sítě pracovníků, kteří mohou sdílet zkušenosti a příklady dobré praxe.
  • Proškolené odborníky, kteří mohou působit jako tutoři pro další zájemce.

 

Aktuální informace

... pro zapojené školy

Kontaktní osoby:
 
  • MAP Žamberk a Králíky: Michaela Boková, michaela.bokova@centrum.cz, 737 487 337
  • MAP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová: Adéla Bednářová, bednarova@mas.orlicko.cz, 735 755 725.
 
 

Proběhlé aktivity

úspěšně za námi

Prosinec 2021, leden 2022 - Rozvojový potenciál

V závěrečné fázi projektu proběhlo posouzení tzv. rozvojového potenciálu projektu. Cílem aktivity bylo během dvou distančních schůzek společně s výchovnými poradci a tutory připravit návrh navazujícího projektu na platformě aktivit spolupráce tak, aby došlo k rozvoji a podpoře kvalitního vzdělávání.

Realizace projektu ve školním roce 2020/2021

Tato aktivita pokračovala ve školním roce 2020/2021 další etapou testování žáků. Z Ústeckoorlicka a Českotřebovska bylo zařazeno do profesní diagnostiky a otestováno celkem 98 žáků 8. ročníků, v rámci Žamberecka a Králicka se jednalo o 158 žáků. Výstupy z hodnocení nadále posuzovali výchovní poradci společně s tutory, díky čemuž se zvýšily pedagogické kompetence výchovných poradců. Výsledky, zahrnující profesní předpoklady, pak byly předávány a interpretovány žákům a jejich rodičům. Ti tak získali další možnou inspiraci k volbě návazného studia a povolání.

V rámci projektu proběhly v listopadu 2020 a červnu 2021 i schůzky tutorů a výchovných poradců zaměřené na sdílení zkušeností.

V následujícím školním roce bude řešeno, jak by šlo projekt dále rozšiřovat do území.
Závěrečné zhodnocení aktivity proběhne ve školním roce 2021/2022.

16. 06. 2021 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností on-line (Orlickoústecko a Českotřebovsko)

Cílem této on-line schůzky bylo vzájemné sdílení zkušeností po testování žáků 8. ročníků, prezentace kazuistik z jednotlivých škol, výměna zkušeností po testování a shrnutí realizace projektu za poslední 3 školní roky.
Na základě prezentovaných kazuistik proběhla diskuze nad otázkou vlivu distančního vzdělávání na vědomostní dovednosti žáků a jeho projevu ve výsledcích testování. Dále pak nad rozporem mezi představou o budoucím povoláním u jednotlivých žáků a samotnými výsledky testování, a dále také výchovní poradci probírali společně s tutory téma, jak pracovat se žáky se SVP v otázce kariérového poradenství. 
Příští schůzka proběhne na podzim 2021; jejím cílem bude diskuze nad dalším fungováním projektu COMDI, jeho přínosu pro území, předávání zkušeností dalším školám z regionu a celková evaluace projektu MAP II.

16. 06. 2021 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností on-line (Žambersko a Králicko)

Cílem on-line schůzky bylo vzájemné setkání a výměna zkušeností po testování ve školním roce 2020/2021 a reflexe aktivit projektu po 3 letech.
V úvodní části M. Boková představila dosavadní výstupy (počty žáků, kteří prošli testováním a bylo jim poskytnuta podpora ze strany VP a tutorů. V praktické části tutoři společně s výchovnými poradci představili výstupy s cílem upozornit ostatní na některá úskalí a způsoby jejich řešení. Výchovní poradci sdíleli zkušenosti s vedením interpretačních pohovorů, spolupráce asistentů pedagoga při testování např. žáků s odlišným mateřským jazykem a případná úskalí dopomoci těmto žákům ze strany asistentů pedagoga.
Diskutována byla také otázka udržitelnosti po ukončení projektu – ZŠ zvažují využívat nástroj COMDI i po ukončení podpory ze strany projektu (Nadační fond, spoluúčast rodičů…).

Výchovní poradci se shodli na možném předávání svých zkušeností a metodickou podporu dalším školám v území, o případné formě a zapojení lze jednat v rámci pracovních skupin a v rámci celkové evaluace projektu MAP II.

24. 11. 2020 - Vzájemné setkání a výměna zkušeností on-line (Orlickoústecko a Českotřebovsko)

Cílem schůzky bylo sdílení zkušeností před testováním žáků 8. ročníků, prezentace kazuistik z jednotlivých škol a výměna zkušeností.
Byly předány organizační informace k zajištění testování žáků ve školním roce 2020/21 (počet testovaných žáků, přihlášky, zahájení testování,...).
Na základě vybraných prezentovaných kazuistik proběhla také diskuze nad způsobem interpretace výsledků testování při osobních schůzkách s testovanými a jejich zákonnými zástupci, jak motivovat žáky k volbě střední školy.

16. 11. 2020 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností ON-LINE (Žamberecko a Králicko)

Setkání bylo zaměřeno na předání informací k organizačnímu zajištění testování žáků 8. ročníků ve školním roce 2020/2021 (zadávání žáků do systému, přihlášky, zprávy, počet testovaných žáků, …) a na sdílení zkušeností/interpretaci výstupů z testování ve školním roce 2019/2020.

15. 06. 2020 - Druhý rok projektu úspěšně za námi

Výchovní poradci zapojených základních škol již mají za sebou druhou etapu testování žáků. Následně pak společně s tutory konzultovali a zpracovávali výsledky testování.

02.06.2020 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností Orlickoústecko a Českotřebovsko

2. června 2020 proběhlo na Obecním úřadu v Libchavách setkání zapojených škol v projektu COMDI v rámci Orlickoústecka a Českotřebovska. Cílem schůzky bylo sdílení zkušeností z průběhu testování ve školním roce 2019/2020 a rovněž sdílení zkušeností s distanční formou testování a výuky obecně (vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v ČR v době trvání epidemie koronaviru COVID-19).

18. 11. 2019 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností Žamberecko a Králicko

18. listopadu 2019 proběhlo v zasedací místnosti MAS ORLICKO, z.s. vzájemné setkání a sdílení zkušeností pro zapojené školy na Žamberecku a Králicku. Setkání bylo zaměřeno na předání informací k organizačnímu zajištění testování žáků 8. ročníků (zadávání žáků do systému, přihlášky, zprávy, počet testovaných žáků, …) a výměnu zkušeností.

12. 11. 2019 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností Orlickoústecko a Českotřebovsko

12. listopadu 2019 proběhlo na Základní škole Dolní Dobrouč setkání zapojených škol v projektu COMDI v rámci Orlickoústecka a Českotřebovska. Cílem schůzky bylo připomenutí postupu při testování, kódování žáků a zadávání informací do systému. Dále pak rekapitulace zkušeností z předchozího testování, které proběhlo ve školním roce 2018/2019.

12. 06. 2019 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností Orlickoústecko a Českotřebovsko

12. června 2019 proběhlo setkání zapojených škol v projektu COMDI v rámci Orlickoústecka a Českotřebovska. Toto setkání proběhlo na Základní škole Ústí nad Orlicí, Komenského 11 a bylo zaměřeno na sdílení zkušeností z průběhu prvního roku testování. 

05. 06. 2019 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností Žamberecko a Králicko

5. června 2019 proběhlo v zasedací místnosti MAS ORLICKO, z.s. vzájemné setkání a sdílení zkušeností pro zapojené školy na Žamberecku a Králicku. Setkání bylo zaměřeno na sdílení zkušeností po testování 8. ročníků, prezentaci kazuistik z jednotlivých ZŠ a výměnu zkušeností.

02/2019 a 03/2019 - Testování žáků na všech zapojených školách

V rámci programu COMDI proběhlo během února a března 2019 testování žáků na všech zapojených základních školách. Nyní máme otestováno a tak mohou výchovní poradci ve spolupráci s tutory vyhodnocovat výsledky! Jsme zvědaví, co se z výsledků dozvíme!

7. 11. 2018 - Vzájemné setkávání a výměna zkušeností

Dne 7. listopadu 2018 proběhlo v Pedagogicko-psychologické poradně setkání, které bylo zaměřeno na sdílení zkušeností po testování náslechových skupin, které v rámci projektu COMDI probíhalo. Dále se účastníci setkání věnovali vedení evidence a měli možnost konzultovat výstupy s tutory.

2. 11. 2018 - bylo dokončeno školení Interpretů 2. stupně

2. listopadu 2018 bylo dokončeno školení Interpretů 2. stupně v projektu Zvyšování kompetencí výchovných poradců ZŠ. Všichni zúčastnění získali certifikáty a projekt bude pokračovat testy profesní diagnostiky pro žáky osmých tříd v sedmi spolupracujících ZŠ. Věříme, že jim výsledky pomohou ke správnému výběru střední školy nebo učiliště.

12. 9. 2018 - Úvodní školení COMDI

Dne 12. září 2018 proběhlo na Základní škole U Dvora v Letohradě úvodní školení k projektu Rozvoj kompetencí výchovných poradců ZŠ. Toto první školení bylo určeno výchovným poradcům zapojených škol, tutorům a testerům. V rámci tohoto školení se zúčastnění dozvěděli informace k diagnostickému nástroji COMDI, se kterým budou v rámci projektu pracovat. Na tuto úvodní část školení naváže 2. část, při které se bude pracovat s náslechovou skupinou.

Přidat nový komentář