Projekt se týká SO ORP Žamberk a Králíky i SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová
Sdílený ICT
odborník
Cílem projektu je zlepšit úroveň vzdělávání v oblasti informační výchovy. Projekt se zaměřuje na poskytování ICT podpory školám, zmapování potřeb školy v oblasti informačních technologií a rozvoj tohoto tématu. Základem této aktivity je spolupráce školy a ICT odborníka.
- ZŠ a MŠ Verměřovice
- ZŠ a MŠ Líšnice
- MŠ a ZŠ Josefa Luxe Nekoř
- ZŠ a MŠ Sopotnice
- ZŠ Česká Třebová, Habrmanova ulice
- ZŠ Česká Třebová, Ústecká ulice
- MŠ Česká Třebová, U Koupaliště
- ZŠ Dolní Dobrouč
- 12/2020: Analýza potřeb školy v oblasti ICT
- 12/2020 - 12/2021: Přímá podpora školy
- 1/2022: Evaluace aktivity
Pedagogickým pracovníkům:
-
zvyšování profesních dovedností
-
-
kvalitnější vzdělávání v oblasti IT
-
-
zvýšení efektivity a kvality výuky
Aktuální informace
pro zapojené školy
Kontaktní osoby:
Proběhlé aktivity
již za námi
Prosinec 2021 - Ukončení realizace aktivity
Aktivita Sdílený ICT odborník byla zahájena v prosinci 2020 a trvala přesně 12 měsíců. Byla realizována jak v území SO ORP Žamberk a Králíky, tak i v území SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.
Každé zapojené škole byl na základě jejích konkrétních požadavků vypracován IT specialistou Popis potřeb školy. Na základě tohoto dokumentu pak následně probíhala vzájemná spolupráce a plnění stanovených úkolů.
Do aktivity byli zapojeni 2 IT odborníci, kteří působili jak v roli IT specialistů, tak i v roli IT administrátorů/správců. Za toto období poskytli zapojeným školám 390 hodin přímé IT podpory.
Dále se jim podařilo nejen efektivně zmodernizovat IT vybavení zapojených škol, ale i zvýšit profesní dovednosti pedagogů. Tím přispěli jak k zajištění kvalitnějšího vzdělávání žáků v rámci distanční výuky, tak i ke kvalitnějšímu vzdělávání žáků v oblasti IT technologií.
Rádi bychom na tomto místě poděkovali zapojeným školám za jejich zájem a účast v projektu a oběma IT odborníkům za celoroční spolupráci, rovněž za ochotu, vstřícnost a trpělivý přístup, s jakými plnili požadavky ze strany škol.
Ohlasy a hodnocení účastníků:
„Z projektu jsme nadšení. Po několika letech marného dávání do kupy počítačové sítě se tento úkol díky tomuto projektu podařil zrealizovat. Je stále co zlepšovat, ale myslím, že se podařilo vybudovat základ, na kterém můžeme do budoucna stavět. Navíc nám projekt ušetřil velké množství financí. Moc děkujeme, že jsme se do projektu mohli zapojit, byl nám velkou pomocí. Byli bychom rádi, kdybychom v projektu mohli pokračovat dále. Vzhledem k tomu, že jsme malá škola, moc nám pomoc skrze tento projekt pomohla a prospěla.“
Nicol Krčmářová, ZŠ a MŠ Sopotnice
„Aktivita vedla k možnosti řešení aktuálních problémů s IT technikou v MŠ. V rámci návštěv ICT odborník doporučoval různé úpravy, které vedly k odstranění konkrétních problémů a zároveň usnadnění v běžném používání. Z novinek, které se nám podařilo začít v MŠ používat je "cloudové uložiště" a rozšíření Microsoft Teams do všech tříd (zde máme v plánu postupné seznámení všech učitelek s používáním, které by vedlo k usnadnění předávání aktuálních informací). Pokračování v této aktivitě by vedlo k návaznosti na činnosti, které se už nestihly splnit, a další pravidelné údržbě IT techniky.“ Andrea Tenenková, MŠ Česká Třebová, U Koupaliště
Říjen 2021 - pokračování podpory školám
Na území MAS ORLICKO (Žambersko a Králicko; Orlickoústecko a Českotřebovsko) pokračujeme v realizaci aktivity „Sdílený specialista pro Informační a komunikační technologie“, která má za cíl podpořit školy z obou výše uvedených území ve využívání informačních technologií dle potřeb dané školy.
Tato aktivita funguje na následujícím principu: specialista je sdílen několika školami, které se do tohoto projektu přihlásily, a v těchto školách zajišťuje především technickou podporu on-line výuky, instalaci software do IT vybavení školy a odborné konzultace v oblasti informačních technologií dle požadavků školy.
Vznik této aktivity byl podnícen zejména covidovou situací, kdy mateřské i základní školy musely velmi rychle začít fungovat v distančním režimu on-line výuky a velmi často narážely na problémy s IT technikou – a to jak po stránce technického vybavení, tak i po stránce zvládání práce s různými platformami pro distanční výuku.
Naučit se vše potřebné museli ve velmi krátkém časovém úseku jak učitelé, tak i žáci a mnohdy i jejich rodiče. A právě proto se projekt MAP II snaží školám pomoci adaptovat se na novou situaci a podpořit rozvoj nových technologií a znalost práce s nimi.
Ve školním roce 2020/2021 (resp. od ledna 2021) bylo v zapojených školách vyčerpáno celkem 293 hodin, přičemž nejčastějšími požadavky, se kterými se ICT specialisté setkávali, byla reinstalace a zprovoznění IT techniky (PC, notebooky, tiskárny apod.), aktualizace softwaru, instalace výukových aplikací, příprava IT techniky a softwaru pro on-line výuku, konzultace k nákupu a zapojení PC komponentů.
Ve školním roce 2021/2022 pokračuje tato aktivita na ZŠ Česká Třebová, Habrmanova, ZŠ Česká Třebová, Ústecká a MŠ Česká Třebová, U Koupaliště, a to až do konce kalendářního roku.
Duben 2021 - pokračování podpory školám
Podpora školám v oblasti IT technologií je neustále v plném proudu!
V rámci této aktivity pomáhají naši IT odborníci školám s nejrůznějšími potřebami právě v oblasti IT technologií. V této době, kdy školám není umožněno vzdělávat žáky prezenčně tak často dochází k podpoře a zkvalitnění online výuky. Ředitelé a učitelé se ale na IT odborníky také mají možnost obrátit s prosbou o pomoc při zajištění informačně-technologického chodu školského zařízení.
Podpora ze strany IT odborníků je značná, neboť během prvních čtyř měsíců realizace aktivity (prosinec 2020 - březen 2021) poskytly školám již více než 130 hodin přímé podpory!
Přidat nový komentář